Poznań, 6.06.2014

Tematyka części warsztatowej III WOF

Temat: Zdrowe włosy, skóra i paznokcie - czy tylko atut urody ?

W ramach tematu: „Zdrowe włosy, skóra i paznokcie – czy tylko atut urody” w pierwszej części będą omawiane zagadnienia związane z właściwą pielęgnacją, odżywianiem czy koniecznością diagnozowania problemów skóry oraz jej przydatków. Jest to szczególnie ważne, gdyż zdrowe włosy, skóra i paznokcie przyczyniają się do poprawy atrakcyjności wyglądu oraz wpływają pozytywnie na jakość życia bez względu na płeć czy wiek człowieka. Od zarania dziejów w każdej populacji niezależnie od rasy, poziomu wykształcenia czy statusu materialnego zarówno kobiety, jak i mężczyźni dla zapewnienia atrakcyjnego wyglądu poddawali skórę i jej przydatki rozmaitym zabiegom upiększającym, czy kamuflującym wszelkie niedoskonałości i nadal tak czynią, choć ich charakter uległ pewnym zmianom. W drugiej części grono uczestników (podzielone na trzy podgrupy), będzie rozwiązywało poszczególne przypadki (w każdej podgrupie inne studium przypadku), w oparciu o szczegółowy wywiad z potencjalnym pacjentem, wiedzę i dostępną literaturę fachową, z określeniem celu terapeutycznego i sposobów ich osiągnięcia. Przygotowywane zalecenia dotyczyć będą sposobów pielęgnacji, zapobiegania rozwojowi chorób włosów, paznokci i skóry, zastosowania różnych zabiegów pielęgnacyjnych, preparatów OTC, suplementów diety, czy właściwego odżywiania, a następnie przewiduje się wspólną dyskusję nad przypadkami. Ponadto zaplanowano podczas Warsztatów zorganizowanie wystawy preparatów pielęgnacyjnych i leczniczych oraz przedstawienie wizualne czynników mających niekorzystny wpływ na kondycję skóry, włosów i paznokci.

Opieka merytoryczna – dr n. farm. Arleta Matschay

Temat: Jesteś tym, co jesz

Warsztaty będą poświęcone diecie człowieka oraz zażywaniu leków i suplementów diety w różnych etapach życia zaczynając od pacjenta pediatrycznego na geriatrii kończąc. Każdy ze studentów będzie miał możliwość przyswojenia podstawowych zasad wykonywania badań, które obrazują stan zdrowia pacjenta w aptece ogólnodostępnej. Praktyczne przypadki pacjentów, rozwiązywanie problemów lekowych, wskazywanie interakcji, przykładowe rozmowy z pacjentem pozwolą na zwiększenie wiedzy, przede wszystkim w zakresie praktycznego podejścia do profesjonalnego doradztwa oraz opieki farmaceutycznej.

Opieka merytoryczna – dr n. farm. Magdalena Waszyk-Nowaczyk

Temat: Koncepcja na antykoncepcję

Czy słyszeliście już kiedyś, że stosując antykoncepcję hormonalną należy robić przerwy celem "odtrucia" organizmu? Ten i inne mity postaramy się obalić podczas panelu "Koncepcja na antykoncepcję" organizowanego w ramach III Warsztatów Opieki Farmaceutycznej. Przyjrzymy się nowoczesnym rodzajom preparatów hormonalnych i ich działaniom niepożądanym, wyeksponujemy najczęstsze błędy związane z ich stosowaniem oraz zastanowimy się jak im zapobiec. Spróbujemy również fachowym okiem spojrzeć na kontrowersyjny temat klauzuli sumienia lekarzy i farmaceutów oraz antykoncepcję postkoitalną (tzw. antykoncepcję "po"), która w wybranych krajach jest przecież dostępna bez recepty. Gwarantujemy dwie godziny ożywionych, interprofesjonalnych dyskusji!

Opieka merytoryczna – mgr farm. Magdalena Cerbin-Koczorowska