Poznań, 6.06.2014

I Warsztaty Opieki Farmaceutycznej

17 maja 2010 roku, w Centrum Kongresowo-Dydaktycznym Uniwersytetu Medycznego w Poznaniu, w ramach Międzynarodowego Kongresu Naukowego odbyły się I Warsztaty Opieki Farmaceutycznej, zorganizowane przez Studenckie Koło Naukowe Opieki Farmaceutycznej przy Pracowni Farmacji Praktycznej, Katedry i Zakładu Technologii Postaci Leku oraz Młodą Farmację Poznań.

W części wykładowej wzięli udział zaproszeni goście. Wykład poświęcony prawnym podstawom opieki farmaceutycznej wygłosiła Pani dr n. farm. Anna Kijewska z Uniwersytetu Medycznego w Lublinie. Uczestnicy zostali zapoznani z zapisem z Ustawy o Izbach Aptekarskich z dnia 19 kwietnia 1991 roku, w której po raz pierwszy w polskich przepisach pojawiła się definicja opieki farmaceutycznej. Pani dr wskazała również na wiele braków prawnych, dotyczących między innymi sprecyzowania uprawnień zawodowych farmaceuty odnośnie prowadzenia farmakoterapii pacjentów, a także problemów, które pojawiają się w związku ze zbieraniem i przechowywaniem danych osobowych.

Dr n. farm. Tadeusz Bąbelek, Prezes Wielkopolskiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, przedstawił, jak wygląda opieka farmaceutyczna w innych krajach. Między innymi w Niemczech, w przeciągu 20 lat rozwijała się ona bardzo prężnie. Farmaceuci sprawują kontrolę nad farmakoterapią pacjentów, gromadząc informacje o ich leczeniu a nawet odwiedzając pacjentów w domach. Istnieją trzy źródła finansowania tej opieki: pacjenci, budżet państwa i firmy ubezpieczeniowe.

Jako ostatnia głos zabrała Pani mgr Magdalena Pogodowska, która dzięki swojej pracy zawodowej pokazała jak wygląda opieka farmaceutyczna w praktyce. Pani mgr wprowadziła opiekę farmaceutyczną w swojej aptece w Zielonej Górze, w ramach projektu FONTiC będącego programem naukowo-szkoleniowym opracowanym przez Pracownię Farmakoepidemiologii i Farmakoekonomiki Katedry Toksykologii CM Uniwersytetu Jagiellońskiego, skierowanym do pacjentów, którzy chorują na nadciśnieniu i/lub cukrzycę typu II. Program FONTiC zakłada objęcie opieką farmaceutyczną pacjentów, którzy wyrażą pisemną zgodę na udział w programie i chorują na jedną lub obie z wyżej wymienionych chorób. Rola farmaceuty polega głównie na sprawdzaniu, czy pacjent prawidłowo zażywa przepisane leki, czy stosuje się do zaleceń lekarza i czy pomiędzy przyjmowanymi lekami nie zachodzą interakcje.

Po krótkiej przerwie, uczestnicy spotkania zadawali pytania panelowi ekspertów w składzie: Anna Kijewska (UM Lublin), Tadeusz Bąbelek (WOIA Poznań), Magdalena Pogodowska (Apteka 37,5 Zielona Góra), Filip Pogodowski (Apteka 37,5 Zielona Góra), Bożena Karolewicz (AM Wrocław). Na wszystkie pytania zostały udzielone wyczerpujące odpowiedzi. Spotkanie mogłoby trwać jeszcze dłużej, gdyby nie ograniczenia czasowe.

Zapraszamy do obejrzenia Galerii zdjęć z I Warsztatów Opieki Farmaceutycznej.